Wycieczka wirtualna I Kamery

Wąwóz papieski

Ścieżka edukacyjna w starych kamieniołomach

Wszystkich miłośników natury zapraszamy do odwiedzenia naszej ścieżki przyrodniczo-dydaktycznej. Trasa biegnie wzdłuż starego kamieniołomu i obfituje w wspaniałe krajobrazy. Oprócz poznania fauny i flory jaka znajduje się na nietypowej górze Wdżar można poznać historię kamieniołomu, strukturę geologiczną góry, zapoznać się z miejscowymi legendami oraz odwiedzić miejsce w którym Jan Paweł II odprawił Mszę Świętą. Przejście przez ścieżkę jest również dobrym sprawdzianem dla amatorów górskich wędrówek przed wyjściem w wyższe partie gór, ponieważ wije się wśród skał i czasem trzeba skorzystać z pomocy łańcuchów.

  • Czas przejścia ok. 30 min;
  • Start: Przy dolnej lub górnej stacji wyciągu;
  • Ułatwienia: wyjazd wyciągiem krzesełkowym;

Spacer wirtualny

Czorsztyn Ski Kluszkowce

Opis

Od dołu kamieniołomu w najpiękniejszej części wąwozu znajduje się obelisk z krzyżem i kamienny ołtarz. Druga część z ostrymi skałami i nawisami, przypomina nieco Wąwóz Homole. Na samym dnie leżą wielkie bloki andezytowe porośnięte mchem i paprocią rozrzutką. By dostać się do trzeciej części wąwozu, trzeba wejść przez zespół drabin. Ostatni fragment ścieżki wiedzie między ścianami pokrytymi andezytem i łupkiem piaskowca.

W Wąwozie Papieskim, przed laty kardynał Wojtyła odprawiał Mszę Świętą podczas spotkania oaz. W sobotę 9 lipca 2011r. minęła 33. rocznica od tego wydarzenia. Zbiegła się ona z otwarciem ścieżki edukacyjno-przyrodniczej w starym kamieniołomie, gdzie już wcześniej, przy okazji obchodów 700-lecia Kluszkowiec, wykonano obelisk z krzyżem i kamienny ołtarz.

Pieniądze na przygotowanie ścieżki otrzymała z Zarządu Województwa Małopolskiego Stacja Narciarska Czorsztyn-ski. Projekt "Kraina Śpiącego Wulkanu - II etap rozbudowy całorocznej stacji turystycznej w celu wzmocnienia rozwoju przemysłu czasu wolnego w Małopolsce" obejmował m.in.: budowę ścieżki w wyrobisku starego kamieniołomu andezytu na górze Wdżar w Kluszkowcach. Ma ona nawiązywać do tradycji kamieniarskich tego miejsca, które datuje się na koniec XIX wieku. Dziś niewiele osób wie, że w latach międzywojennych spółka, która była właścicielem góry Wdżar, była największym przedsiębiorstwem na Podhalu - pracowało w niej wówczas ok. 400 osób, głównie mieszkańców Kluszkowiec. Dziś wiele domów we wsi, choć również w innych miejscach w Polsce, obłożonych jest kamieniem wydobytym z tego miejsca. W latach 70. kamieniołom prowadzony przez spółkę "Poznań-Lwów-Kraków" kupiła firma "Kambud", a potem, w latach 80., "Wimbud".

 

Zachęcamy więc do zapoznania w stare wyrobiska o ciekawej historii i unikalnym klimacie. Jeśli nie boicie się wyzwań, lubicie odkrywać nowe miejsca i doświadczać  interesujących przygód, zapraszamy na naszą ścieżkę.
Istnieje możliwość wynajęcia przewodnika po kamieniołomie dla grup zorganizowanych. W celu dogrania szczegółów prosimy o kontakt:
tel. 182650222
e-mail: bok@czorsztynski.com

Zdjęcia